Yunan Adaları Turları

Sakız Turu

Baştan Sona, Kuzeyinden, Güneyine


* * * BÜYÜK SAKIZ TURU * * *Sakız Kalesi - Vunaku Meydanı - Avgonima - Nea Moni - Anavatos - Vrontados - Daskalopetra


Langada - Volissos - Pitious Kulesi - Armolia - Pirgi - Mesta - Paşa Limanı


...


I.GÜN CUMARTESİ 

Sabah 06.30’da Egepark, 06.40’da Bostanlı İskelesi, 06.50’de Karşıyaka İskelesi, 07.00’de Lozan Atatürk Lisesi önü, 07.10’da Sabancı Kültür Merkezi, 07.20’de Göztepe İskelesi önü, 07.30’da Üçkuyular OPET ve 09.00’da Çeşme Gümrük’te buluştuktan sonra komşu ülkenin en güzel adalarından biri olan Sakız ( Chios )’a gitmek için yola çıkıyoruz. Çeşme deniz gümrüğünde pasaport kontrollerimizi yaptırdıktan sonra yaklaşık 45 dakikalık keyifli deniz yolculuğumuza başlıyoruz.  

MERKEZ ve BATI SAKIZ TURU ( Sakız Kalesi, Vunaku Meydanı, Avgonima Köyü -  Nea Moni Manastırı) 

Sakız’a ulaştığımızda bizleri bekleyen otobüsümüzle Yunanistan’ın en bakımlı ve zengin adası Sakız’ı keşfetmek için adada yolculuğumuza başlıyoruz. İlk durağımız Ada’nın kalbinde yer alan Sakız Kalesi oluyor. Bir zamanların Venedik ve de Osmanlı dönemi izlerini taşıyan kale ve kale içi yerleşimini rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Kale gezintisinin ardından 19.yy.da Sakız Adası’nı ziyaret eden Sultan Abdülmecid’in emri ile inşa edilen Sakız’ın günümüze kalmış en sağlam camisi olan Mecidiye Camisi’ne doğru gezimize devam ediyoruz. Sakız’ın buluşma noktası olan Vunaku Meydanı ( Platia Plastira ) ve Halk Bahçesi ( Dimotikos Kipos )‘da gezintiye çıkıyor ve aralarında Kanaris’in de bulunduğu Sakız’ın halk kahramanlarının heykel ve büstlerini görüyoruz. Bu esnada Vunaku Meydanı’nın yakınında bulunan Sakız’ın en şirin Osmanlı yapılarından biri olan Melek Paşa Çeşmesi’nin önünde de hatıra resimlerimizi çektiriyoruz. Vunaku Meydanı’nın etrafında sıralanmış Sakız Valiliği, Homerion ( Homeros Kültür Merkezi ) ve Aya Iakovos Kilisesi gibi yapıları da yakından tanıdıktan sonra kısa bir frape ve kahve molası veriyoruz. Daha sonra Batı Sakız Turu’na çıkıyoruz. Bu tur esnasında adanın kartal yuvası sayılan Avgonima Köyü’nü, en eski manastırlarından birisi Nea Moni’yi ve bir zamanların en yüksekteki ve korunaklı köyü olan Anavatos’u görme şansı yakalıyoruz. Öğle yemeğimizi kendine özgü mimarisi ile görenleri büyüleyen Avgonima’da deniz manzaralı bir köy tavernasında alıyoruz. Burada adanın şahane oğlak tandırı, ot köftesi, peynirli patlıcan kebabı, mastello peyniri ve ev şaraplarının tadına bakıyoruz. Yemeğin ardından bir zamanların en korunaklı ve geçit vermez köyü olan Anavatos’u panoramik olarak izliyor ve günümüzde terk edilmiş bu dağ köyünü fotoğraflıyoruz. Gün sonunda Sakız’ın en önemli tarihi mirası Nea Moni Manastırı’na giderek 11. yy yapısının eşsiz freskoları ve mermer mozaiklerini yakından tanıyoruz. Gün sonunda otelimize yerleşiyor ve dinleniyoruz. Akşam arzu eden konuklarımızla Saat 21:00’de otelimizin lobisinde buluşuyor ve Taverna’ya gitmek için otelimizden ayrılıyoruz. Limitsiz içkili bir Taverna Eğlencesi’ne katılıyor ve Yunan müziği eşliğinde akşam yemeğimizi alıyoruz.


II. GÜN PAZAR GÜNEY SAKIZ TURU ( Armolia – Pirgi –  Mesta – Paşa Limanı )   

Sabah aldığımız geç kahvaltının ardından Güney Sakız Turu için otobüsümüzde yerlerimizi alıyoruz. Sakız ağaçlarının ve mimari zenginliğin en bol olduğu Mastihohoria (damla sakızı köyleri ) ve Notia horia ( güney köyleri ) diye adlandırılan bölgede çömlek yapımı ve kalesi ile ünlü Armolia, “ksista“adı verilen cephe süslemeleri ile ünlü Pirgi, dehlizleri andıran sokakları ve kale görünümlü evleri ile Mesta gibi ortaçağ köylerini geziyoruz. Öğle saatlerinde Paşa Limanı’nda Sakız’ın deniz ürünlerinden oluşan öğle yemeğimizi alıyoruz. Daha sonra şaraptan, uzoya, reçelden, peynire kadar Sakız ürünlerinin satıldığı bir mağazaya konuk oluyor ve alışveriş yapıyoruz. Gün sonunda otelimize yerleşiyor ve dinleniyoruz.


III. GÜN  PAZARTESİ
KUZEY SAKIZ TURU (Vrontados – Daskalopetra – Volissos – Şarap Fabrikası – Pitious Kulesi ve Langada Sahili )  

Sabah kahvaltısının ardından otelimizden çıkış işlemlerimizi yapıyor ve Sakız’ın bilinmeyen yüzünü keşfedeceğimiz Kuzey Sakız Turu için yolculuğumuza başlıyoruz.  Gezimizin ilk durağında Sakız’ın ileri gelenlerinin oturduğu ve Homeros’un adı ile ünlenen Daskalopetra’ya ev sahipliği yapan Vrontados’a gidiyoruz. Vrontados’ta Sakız resimlerinin vazgeçilmez sahnesi olan Tarihi Yeldeğirmenleri’ni ve Homeros’un bir zamanlar üzerinde ders verdiğine inanılan Daskalopetra’yı fotoğraflıyoruz. Daha sonra Ada’nın en güzel mimarisine sahip ve eşsiz gün batımlarının yaşandığı Kuzey Sakız’ın incisi Volissos’a doğru gezimizi sürdürüyoruz. Kalesi, daracık sokakları ve tarihi evleri ile gelenleri büyüleyen Volissos’da verdiğimiz gezinti ve frape molasının ardından Sakız’ın ünlü gözetleme kulelerinin ( Vigles ) en büyüklerinden birine ev sahipliği yapan Pitious Köyü’ne doğru gezimize devam ediyoruz. Yolumuz üzerinde yer alan adanın en güzel şaraplarının üretildiği bir bağa misafir olarak Kuzey Sakız’ın ünlü şaraplarının tadına bakıyor ve alışveriş yapma şansı yakalıyoruz. Öğle saatlerinde ulaştığımız ortaçağ köyü olan Pitious’da kuleyi ve derin vadiyi ziyaret ettikten sonra Sakız’ın balık tavernaları ile ünlü dalyan köyü Langada’ya doğru gezimizi sürdürüyoruz. Burada deniz mahsullerinden oluşan leziz bir öğle yemeği alıyoruz. Gün sonunda Yunanistan ve Sakız Adası’na veda ederek gemimizde yerlerimizi alıyor ve Çeşme’ye doğru dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Çeşme’de gümrük işlemlerimizi tamamladıktan sonra İzmir’e doğru özel aracımızla yola çıkıyoruz. Akşam saatlerinde ulaştığımız İzmir’de bir başka FMA TRAVEL gezisinde tekrar buluşmak dileği ile vedalaşıyoruz. 


* Yunanistan ve başka ülkelerde limanlarda veya otellerde talep edilen turist ziyaretçi vergileri konuklar tarafından ödenir.

* Turlarımızda, kişi sayısına bağlı olarak 17, 29, 31, 46 ve 54 kişilik araçlar kullanılmaktadır...