Sakız Restoranları

   Sakız Adası'ndaki Yunan Tavernaları


Latince taberna sözcüğünün Yunanca okunuşu Taverna şeklindedir. Bu kelime, Latincede kulübe anlamına gelse de Yunanca’da taverna,  müzikli yemek yenilen mekanlar için kullanılmaktadır. Yunanistan’da tavernaların birkaç türü vardır. Bunlardan ilki ve en yaygını sahillerde yer alan “psarotaverna” denilen başta balık ve deniz mahsullerinin yapıldığı yerlerdir. Bir bakıma Türk misafirlerin en sevdiği tavernalardır bunlar. Hele bir de psarotavernada canlı müzik de varsa değmeyin keyfimize.


Psarotavernalar bir başka deyişle tavernaların ilk örneğidir de. 1970 yılında Amerikan School of Classical Studies’in Atina agorasında yaptığı kazılarda taverna olarak kabul edilen bir mekan keşfedilmiştir. Burada ele geçen birçok seramik kaplar, yemek pişirmekte kullanılan araçlar ve de çok miktardaki balık iskeleti, istridye ve midye kabukları buranın bir taverna olduğunu doğrular niteliktedir.

 

 


Yunan Mutfağı’ndan Özel Yemekler


Kuzu ciğerine sarılmış kokoreç, odun kömüründe pişen fırında keçi ya da kuzu eti ve de kokkoras krasatos diye anılan şarap soslu horoz etinin sunulduğu taverna tiplerine ise et tavernası manasında “kreatotaverna” ya da geleneksel taverna anlamında paradosiaki taverna adı verilir.


Yunanlılar tavernadan başka şık restoranlarına estiatoria adını da verirler. Ateş tanrıçası Hestia’nın adından gelen bu kelime daha çok restoranlar için kullanılır. Ouzeri diye ne taverna ne de estiatoria denilemeyecek hafif mezeler ile uzo ve metaxa ( Yunan konyağı )  içilen küçük mekanları da bulunur.


 


Köy Tavernaları


Sakız ve Midilli gibi geleneksel özelliklerini daha çok koruyan adaların köylerinde küçük bir ouzeri’de kırmızı soğanla tekmil bir fasulye pilakisi, kuru cacık ve de lakerda eşliğinde bir karafaki uzonun dibini görmeyen gezginler damak tadı ve Yunan mutfağı açısından bir şeylerden geri kalmıştır.


Tavernalarda Akşam Yemeği


Yunan tavernalarının ilk bakışta bizi şaşırtan özelliklerinden birisi de geç saatte açılmalarıdır. Bugün Yunanistan’da saat 21.00’den önce bir tavernada yemek siparişi verebilmek nerdeyse imkansızdır.  Ama şu da bir gerçek ki, saat 24.00’ü gösterdiğinde de ışıkları kısıp, yazarkasa ile kapanış alan bir hizmet anlayışı da yoktur. Tavernalar, acelesi olan ve sabırsız kişiler için de uygun yerler değildir. Tavernalar yeme içme fiyatları açısından makul yerlerdir. Buralarda servis yavaştır ve de sizleri şımartacak kadar itinalı da değildir. Ne var ki tavernalarda porsiyonlar büyüktür ve çok zengindir.  Bu yüzden Yunan mutfağının birçok lezzetini tatmak istiyorsanız yemekleri masaya sipariş verip rembetiko müzikler eşliğinde ahbapça paylaşmak en güzelidir.


 


 

Tavernalarda Canlı Müzik ve Sirtaki Keyfi


Yunan tavernalarının hepsinde olmasa da birçoğunda canlı müzik yapılır. Yunanistan’da canlı müzik denilince akla gelen ilk enstrüman hiç şüphesiz bouziki’dir. İsmi bozuk saz anlamına gelen  buziki, adalarda ve de İzmir’de gelişen ve oradan da Yunanistan’a gelen rembetiko müziğin ana estrümanıdır. Tavernalarda canlı müzikte buziğe eşlik eden diğer enstrümanlar ise gitar, akerdeon ve klarnettir. Günümüzde eskisi kadar yapılmasa da tavernaların akıllardan hiç çıkmayan eğlencesi de sirtaki dansı eşliğinde peş peşe kırılan tabaklardır. Kazancakis’in efsanevi kahramanı Zorba’nın Mikis Theodarakis tarafından bestelenen film müziği duyulduğunda yapılacak tek dans elbette Sirtaki’dir. 

 

 

Sakız Restoranları


Sakız Adası’nda Yunan mutfağını tadabileceğiniz Sakız’ın en güzel restoranları ve en iyi tavernalarından birkaçını sizler için seçtik.


Horiatiki (Horyatiki) Yunan salatası nam-ı diğer Grek salatası, musakka, imam, kalamar dolması, karides, ahtapot ızgara, deniz balıkları, caciki, tiropita (muska böreği), sakız reçeli, sakız macunu, feta peyniri, mastelo peyniri, peynir saganaki ve elbette tatlı olarak loukomades (lokma) ile revani sizleri Sakız Adası’nın taverna ve restoranlarında sizleri bekliyor.Sakız mutfağını keşfederken Yunan içkilerinin keyfini çıkarmak isteyenler için sakız uzosu, çipuro, suma, Sakız Adası’ın şarapları, ünlü Sakız likörü ve  birası, Sakız Adası’nda içilecek en güzel tatlardır


Bugün Sakız’ın en ekonomik restoran ve tavernalarında dahi Sakız Adası’na özgü Mastelo Peyniri, Sakız Likörü, Damla Sakızı Reçeli, damla sakızlı karameller ve damla sakızlı  kahveler sizlere sunulan ikramların başında gelir.

Sakız’ın yerel mutfağı ve geleneksel Yunan yemekleri için en doğru adres. Sakız Adası’nın merkezinde ekonomik, şık, kaliteli bir restoran arayanlar için Tzivaeri Restoran en ideal yer.

 

 
Sakız’ın mimarisi hakkında bilgi edinip, Sakız kalesini gezerek Sakız sokaklarında yaptığınız keyifli turun ardından Sakız Adası’nın merkezindeki en kaliteli tavernaların başında gelen bu restorana gelebilirsiniz. Paragha restoran Yunan müziği, Yunan mutfağı ve Yunan misafirperverliği ile sizleri bekliyor olacaktır.  Sakız Adası’na özgü bir dekorasyona sahip Paragha Tavernası, Sakız’ın yerel mutfağından da lezzetler sunar. Aynı zamanda Sakız feribotlarının, Atina gemilerinin yanaştığı Sakız limanın yakınlığı sebebi ile de kolay bir ulaşım imkanı sunar.

Bazı geceler buzuki, kitara, gitar ve klarnet eşliğinde canlı müzik yapılan Agyra Taverna’da en güzel Yunan şarkıları ile Sakız’ın gece hayatını yaşayabilirsiniz. En güzel Yunan gecesini yaşayabileceğiniz Agyra, aynı zamanda Sakız’da akşam yemeği almak isteyenler için, en taze deniz ürünleriyle geleneksel Yunanistan mutfağını sizlere yaşatıyor. 

Gündüz saatlerinde Sakız Adası’nın labirent köylerinden biri olan ünlü Pyrgi Köyü’ne gezintiye çıktıktan sonra Sakız’ın en güzel plajlarından biri olan Mavra Volia sahilinde serinleyebilir, buradan  Sakız’ın en güzel köylerinden biri olan Kambos’a geldiğinizde gidilecek en iyi taverna Apomero’dur. Sakız’ın dar sokakları arasındaki, Sakız Adası’nın en sevimli tavernalarından biridir. Burada Sakız Adası’nın en güzel manzarasına tanık olursunuz. Sakız’da günbatımı izlemek için ideal bir restorandır Apomero Tavernası.  Sakız’ın doğal güzellikleri eşliğinde, Sakız manzarasını seyrederken ünlü Sakız likörlerinizi ya da soğuk bir retsina ( reçine ) şarabını çardak altında yudumlayabilirsiniz. 

Sakız merkezde en ekonomik alışverişlerinizi yaparak, orada geçirdiğiniz güzel anlardan sonra Sakız’ın görülmesi gereken en otantik köyü olan Avgonima’ya vardığınızda,  Sakız’ın taş evleri ile bezeli,  Sakız Adası’nın en güzel manzarasına sahip olan bu köyde Asteri restoran sizleri karşılar. Oğlak tandır, fırında kuzu ve kokoreç gibi Yunanistan mutfağının özel yemeklerini burada tadabilirsiniz. Glykeria, Dalaras, Kazantzidis ve Haris Aleksiou gibi ünlü Yunanlı şarkıcılarının eşliğinde Sakız’ın geleneksel yemeklerini yiyebileceğiniz en kaliteli tavernalardandır.  Kış aylarında bile Sakız’ın nüfusunun büyük çoğunluğu en ekonomik ve en taze yiyeceklerin tadına bakmak için Sakız Adası’nın en ünlü tavernalarından biri olan Asteri’ye gelirler.

Sakız’ın yerel mutfağından en lezzetli sunumların yapıldığı Passas Taverna, Sakız’ın en güzel sahillerine sahip Langada’da sizleri bekliyor. Hagia Isıdoros sahilinde yapacağınız bir yüzme keyfinin ardından mastello peyniri, haşlanmış ahtapot, karides tava, deniz mahsullü makarna, sıcak ot ve de barbun tavayı Sakız’ın eşsiz denizi ve yemyeşil bitki örtüsünü izleyerek tadabilirsiniz. Passas Taverna’da yemek keyfini yaşarken Çeşme’den Sakız’a gelen yatları, Sakız’dan Midilli’ye giden feribotları ve de zengin armatörlerin adası Oinousses ( Koyun Adası )’nı da izlersiniz. 

Sakız’ın en güzel plajlarından birinde bulunan taverna, adımınızı attığınız anda sizleri Sakız’ın geleneksel yemekleri, en taze deniz ürünleri ile karşılar. Sakız feribotu ile yol alırken izlediğiniz derin mavi suların burada en berrak haline şahit olursunuz.  Sakız’ın iklimi tüm adaların içinde en güzeli olduğundan bu tavernada yemeklerinizi alırken ılık Sakız rüzgârları ile serinlersiniz. Ötelerde yer alan Daskalopetra ( Homeros Taşı ) ve her yıl Rouketopolemo ( Roket Savaşı ) yapılan kiliseler de yemekten önce keşfetmeniz gereken yerlerden birkaçı.

 

 Sakız’ın en güzel marinasında Sakız adasının deniz ürünleri ve otantik dekorasyonu ile sizleri karşılar. Sakız’ın deniz manzaralı restoranlarından biri olan Porto Castello Taverna,  Sakız’ın en güzel plajı ve manzarasına karşı yemeklerinizi yeme fırsatı sunar.