3 ADA BİRDEN ''MİDİLLİ, OINOUSSES ve SAKIZ ADASI'' ''Bayram Özel''

3 ADA BİRDEN ''MİDİLLİ, OINOUSSES ve SAKIZ ADASI'' ''Bayram Özel''

3 ADA BİRDEN ''MİDİLLİ, OINOUSSES ve SAKIZ ADASI''

Konaklama : MİDİLLİ ve SAKIZ'DA KENT MERKEZİNDE KONAKLAMA

Tur Süresi : 4 Gece 5 Gün

Hareket Tarihleri :

Hareket Noktaları : Tur programından inceleyebilirsiniz.

Ulaşım Şekli : Lüks Ulaşım İmkanı...

Ayrıntılı bilgi için 0232 404 42 82 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz...

Kişi Başı : 399€ 'dan Başlayan Fiyatlarla...

Tur Programı - Detayları

 - Ü Ç  A D A  B İ R D E N ! - 

TÜRKİYE’DE ve DÜNYA’DA BİR İLK DAHA!

- YUNAN ADALARI UZMANI FMA TRAVEL ile KUZEYİN ÜÇ GÜZELİ -


MİDİLLİ, OINOUSSES ve SAKIZ ADASI


 * ŞİMDİYE KADAR TAKLİT EDİLMEYEN TEK TURUMUZ! *  

10 - 14 Nisan (5 Gün - 4 Gece) 

 

< 2 GECE MİDİLLİ - 2 GECE SAKIZ’DA KONAKLAMA > 

  ...

 

 

1.GÜN: MİDİLLİ KENT TURU – HAGIOS THERAPONDAS KİLİSESİ – ERMOU CADDESİ 

Transfer hizmeti alan misafirlerimizle sabah 05.00`de Üçkuyular Shell, 05.10`da Göztepe İskele Karşısı, 05.20`de Sabancı Kültür Merkezi, 05.30`da Alsancak Gar FMA Travel Ofisi Önü, 05.40`da Karşıyaka Anıt, 05.50`de Bostanlı İskelesi Karşısı ve 06.00`da Mavişehir Egepark ‘da buluştuktan sonra komşu ülke Yunanistan’ın en güzel adalarından biri olan, ilk kez Fma Travel’ın hazırladığı Kuzey’in Üç Güzeli Turu’nun ilk adası Midilli’ye gitmek için yola çıkıyoruz. Turumuzun ilk durağı Ayvalık’ta, bizleri Midilli’ye götürecek gemimizde yerlerimizi alıyor ve Midilli Adası’na doğru keyifli bir yolculuğa başlıyoruz. Öğle saatlerinde ulaştığımız Kuzey Ege’nin en büyük adasını gezmeye başlıyoruz. İlk olarak adanın başkenti Mytillini’de keyifli bir gezintiye çıkıyoruz. Bu esnada Hagios Therapondas Kilisesi, Halk Bahçesi, Ermou Caddesi, Hagia Athanasious Metropolitlik Kilisesi, Yeni Cami, Çarşı Hamamı, Tarihi Roma AgorasıYalı Cami ve Midilli Kalesi gibi tarihi yapıları yakından tanıyoruz. Daha sonra Küçük Asya’nın Annesi Anıtı’na da ev sahipliği yapan Epano Skala diye anılan eşsiz manzaralı sahilde Midilli mutfağına özgü tatlar ile öğle yemeğimizi alıyoruz. Öğle yemeğimizin ardından Ermou Caddesi boyunca sıralı dükkanlardan alışverişlerimizi yapıyor, adaya özgü ürünlerden alma şansı yakalıyoruz. Daha sonra P. Kountouriotoi ismi ile anılan Midilli Kordonboyu’da keyif kahvelerimizi içiyoruz. Gün sonunda, dolu dolu geçen kent turumuzun ardından otellerimize yerleşiyor ve dinleniyoruz. Akşam saatlerinde otellerimizin lobisinde buluşuyor ve güzel bir Yunan tavernasına giderek canlı müzik eşliğinde akşam yemeğimizi alıyoruz.

 

2. GÜN: KUZEY MİDİLLİ TURU: MANDAMADOS – TAKSIYARHIS MANASTIRI – MOLYVOS – PETRA – KALLONI KÖRFEZİ – KUŞ CENNETİ 

Otelde aldığımız açık büfe sabah kahvaltısının ardından adanın Ayvalık ve Assos’a bakan yerleşimlerini göreceğimiz Kuzey Midilli Turu’na çıkıyoruz. İlk olarak Ayvalık’tan gelen mübadillerin kurduğu Neon Kidonion (Yeni Ayvalık) Köyü üzerinden adanın en ünlü manastırına ev sahipliği yapan Mandamados Köyü’ne gidiyoruz.  Kutsal ikonaları ve yemyeşil doğası ile göz dolduran Taksiyarhis Manastırı’nı rehberimiz eşliğinde gezdikten sonra manastır bahçesinde ünlü Mandamados yoğurdu ve lokma tatlısının tadına bakıyoruz. Ladotyri adı verilen zeytinyağı peyniri ile de ünlü Mandamados’ta geçirdiğimiz keyifli anların ardından Molyvos’a doğru yolculuğumuzu sürdürüyoruz. Kalesi, taş evleri ve şirin sokakları ile Midilli’nin en çok ziyaret edilen yeri olan Molyvos’ta keyifli bir gezintiye çıkıyoruz. Öğle saatlerinde öğle yemeğimizi almak için ismi “taş” manasına gelen Petra’ya doğru gezimizi sürdürüyoruz. Taş evleri ve kum sahilleri ile ünlü Petra Sahili’nde güzel bir restoranda Midilli mutfağının tadını çıkarıyoruz. Öğle yemeğinin ardından 114 taş merdiven ile ulaşılan anıtsal bir kayanın üzerinde yer alan Panagia Glykofiloussa (Tatlı Öpücüklü Meryem) Kilisesi’ni fotoğraflayarak Midilli’nin iç körfezi olan Kalloni Körfezi’ne doğru gezimize devam ediyoruz. Kalloni Körfezi ve Kuş Cenneti’ni de yakından gördükten sonra otelimize dönüyor ve dinleniyoruz. 

 

3. GÜN: GÜNEY MİDİLLİ TURU: PLOMARI -  PERAMA – GERA KÖRFEZİ – PAPPADOS KÖYÜ -  BARBAYANNI UZO FABRİKASI – OLYMPOS DAĞI ve AGIASOS KÖYÜ

Sabah otelimizde aldığımız kahvaltının ardından doyasıya eğleneceğimiz, iki körfezli Midilli’nin küçük körfezi Gera Körfezi, ünlü ouzo kasabası Plomari ve Midilli kestane festivali ile ünlü Agiasos Köyü’ gezeceğimiz Güney Midilli Turu’na çıkıyoruz. İlk olarak Gera Körfezi’nin eşsiz manzarası eşliğinde Olympos Dağı eteklerindeki adanın en otantik köylerinden biri olan Agiasos’a doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Yemyeşil ormanları, ahşap işçilikleri ve Meryem Ana Kilisesi (Panagia) ile ünlü bu dağ köyüne vardığımızda köyün Şirince benzeri sokaklarında gezintiye çıkıyoruz. Daha sonra Midilli’nin en şirin sahil kasabası Plomari’ye doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Gera Körfezi kıyısında sürdürdüğümüz bu keyifli yolculuk esnasında Barbaros Hayrettin Paşa’nın doğduğu köy Paleokipos Köyü ve zeytinyağları ile ünlü Pappados Köyü’ yakından görüyoruz. Çınar ağaçları ve serin pınarların eşlik ettiği keyifli bir yolculuğun ardından ulaştığımız dünyaca ünlü uzo fabrikalarına ev sahipliği yapan Plomari’de Barbayanni Ouzo Fabrikası’na konuk oluyoruz. Öğle saatlerinde Plomari Sahili’nde keyifli bir öğle yemeği alıyoruz. Daha sonra keyifle geçen günün ardından Midilli merkezi’ne doğru dönüşe geçiyor ve Mytillini Limanı’nda bizleri Sakız’a götürecek büyük gemimizde yerlerimizi alıyoruz. Ege Denizi’nde geçen keyifli deniz yolculuğun ardından akşam 21.00 civarında Sakız’a ulaşıyoruz. Daha sonra Sakız Adası merkezindeki otelimize yerleşiyor ve dinleniyoruz.


4. GÜN: Armatörler Adası OINOUSSES ve KUZEY SAKIZ TURU

 HAGIA NIKOLAS KİLİSESİ - TABAKIKA YEL DEĞİRMENLERİ - LAGADA

Otelimizde aldığımız açık büfe sabah kahvaltısının ardından Oınousses Adası ve Kuzey Sakız Turu için bizleri bekleyen otobüsümüzde yerlerimizi aldıktan sonra Tabakika ismi ile  anılan Tarihi Yel Değirmenleri'ne gidiyor ve Sakız'ın simgesi değirmenleri fotoğraflıyoruz. Daha sonra Ada'nın balık lokantaları ile ünlü dalyan köyü olan Lagada'ya doğru gezimizi sürdürüyoruz. Burada deniz mahsüllerinden oluşan leziz bir öğle yemeği alıyoruz. Lagada’da geçirdiğimiz keyifli ve huzur dolu anların ardından Oınousses Adası gezimiz için gemimize binerek yaklaşık yarım saat süren deniz yolculuğuna başlıyoruz. Güzel manzaralar eşliğinde geçen yolculuğun ardından keyif kahvelerimizi içmek için Yunanlı ünlü birçok armatörün doğum yeri olan Oinousses Adası’na ulaşıyoruz. Antik dönemde şarapları, günümüzde ise zenginliği ile övünen bu şirin adaya ayak bastığımızda ilk olarak adanın neoklasik stilde yapılmış mimarisini yakından tanıyoruz. Bu esnada adanın yüksek bir noktasında kurulmuş Agia Nikolas Kilisesi’ne ulaşıyoruz. Denizcilerin koruyucusu Aziz Nikolas’ın adını taşıyan bu görkemli kiliseden etrafındaki dokuz adacık ile bir bütün oluşturan Oinousses Adası’nın eşsiz manzarasına tanık oluyoruz. Daha sonra Oınousses sokaklarını doyasıya keşfediyor ve adayı daha yakından tanıma şansı yakalıyoruz. Keşifle ve keyifle geçen günün ardından Ege Denizi’nin ortasındaki bu küçük ama bakımlı adaya veda ederek Sakız’a doğru demir alıyoruz. Daha sonra otelimize dönüyor ve dinleniyoruz. Akşam saatlerinde arzu eden konuklarımızla Sakız’ın gecesini yaşamak için Taverna Eğlencesi'ne katılıyor ve Yunan müziği eşliğinde eğlenerek akşam yemeğimizi alıyoruz. 

 

5. GÜN: GÜNEY SAKIZ TURU

SAKIZ MERKEZ - PIRGI – MESTA – MESTA LİMANI  

Otelimizde aldığımız açık büfe sabah kahvaltısının ardından otobüsümüze biniyor ve hem frappelerimizi içmek hem de Sakız’a özgü acı badem kurabiyelerimizi almak için Vunaku Meydanı’nda şirin bir pastaneye konuk oluyoruz. Bu sürede dileyen misafirlerimiz Sakız’ın buluşma noktası olan Vunaku Meydanı (Platia Plastira)’nda kısa bir gezinti yapabilirler. Bu şirin pastanede alışverişlerimizi tamamlayıp ağızlarımızı tatlandırdıktan sonra Yunanistan’ın en bakımlı ve zengin adası Sakız’ın merkezini keşfetmek için 19.yy.da Sakız Adası’nı ziyaret eden Sultan Abdülmecid’in emri ile inşa edilen Sakız’ın günümüze kalmış en sağlam camisi olan Mecidiye Camisi’ne doğru gezimize devam ediyoruz. Sakız’ın buluşma noktası olan Vunaku Meydanı (Platia Plastira)Halk Bahçesi (Dimotikos Kipos), Sakız’ın en şirin Osmanlı yapılarından biri olan Melek Paşa Çeşmesi ve Vunaku Meydanı’nın etrafında sıralanmış Sakız Valiliği, Homerion (Homeros Kültür Merkezi) ve Aya Iakovos Kilisesi gibi yapıları otobüsümüzle panoramik olarak görüyoruz. Daha sonra Sakız ağaçlarının ve mimari zenginliğin en bol olduğu Mastihohoria’yı (damla sakızı köyleri) görmek için Güney Sakız Turumuza başlıyoruz. Bu keyifli günde ilk olarak dehlizleri andıran sokakları ve kale görünümlü evleri ile ünlü Mesta’ya doğru devam ediyoruz. Mesta’da ünlü Taksiyarhis Kilisesi’ni geziyor ve rehberimizden değerli bilgiler alıyoruz. Daha sonra Mesta’nın labirent sokaklarını keşfe çıkıyoruz. Sakız’ın en güzel köyü Mesta’da yaptığımız tarih ve mimari yolculuğunun ardından öğle yemeğimizi Mesta Limanı’nda almak için adanın en güneyine doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Mesta Limanı’nın büyüleyici manzarası eşliğinde deniz mahsülleri ve otantik tatlardan oluşan öğle yemeğimizi alıyoruz. Daha sonra “kysista“ adı verilen cephe süslemeleri ile ünlü Pirgi’ye doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Pirgi’de adanın en eski kiliselerinden (15.yy) Agioi Apostoli (Kutsal Havariler) Kilisesi’ni yakından görüyoruz. Kilise açık ise rehberimizden kilisenin benzersiz freskoları hakkında değerli bilgiler alıyoruz. Daha sonra ünlü Xysta’lar ile bezeli Pirgi meydanındaki en görkemli yapılardan Koimisis Theotokou Kilisesi’ni de fotoğraflıyoruz ve Pirgi’deki kooperatif mağazasına konuk olarak adaya özgü alışverişlerimizi tamamlıyoruz. Keyifle ve dolu dolu geçen üç günün, gezimizin son durağı Sakız’a veda ederek bizleri Çeşme’ye götürecek feribotta yerlerimizi alıyoruz. Çeşme’de gümrük işlemlerimizi tamamladıktan sonra FMA TRAVEL özel aracı ile İzmir’e doğru dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Akşam saatlerinde ulaştığımız İzmir’de bir başka FMA TRAVEL gezisinde tekrar buluşmak dileği ile vedalaşıyoruz.• Turlarımızda, kişi sayısına bağlı olarak 17, 29, 31, 46 ve 54 kişilik araçlar kullanılmaktadır.


• Yunanistan limanları ve otellerinde talep edilen turist ziyaretçi vergileri konuklar tarafından ödenir!


• İklim koşullarına ve teknik arızaya bağlı “force major” hallerde adalarda mahsur kalınması halinde acente sadece tur programındaki fiyata dahil hizmetleri vermekle yükümlüdür. Misafirlerin program dışı konaklama, yeme - içme harcamaları kendilerine aittir. Force major haller sigorta kapsamında değildir.


• Tur başlangıç ve bitiş yeri Sakız Limanı’dır. Transfer hizmeti paket program dışında sunulan ekstra bir hizmettir.


• 2000’li yılların başından itibaren Sakız da dahil birçok Yunan Adası’na Sanat Tarihçi – Ülkesel Rehber Fatih M. Aygüneş’in rehberliğinde ilk kültür turlarını düzenleyen FMA TRAVEL’ın tur programları, tur başlıkları ve de tur metinleri tümüyle ya da kısmen taklit edilemez. Bunu yapan kişi ve acenteler hakkında FMA TRAVEL yasal haklarını Asliye Ticaret Mahkemeleri nezdinde koruma altına almıştır.


• Bu tur programının metni ilk kez 01.04.2012 tarihinde yayınlanmıştır. O günden sonra ana metinde kapsamlı bir değişiklik olmamakla beraber metnin son hali 01.03.2023 tarihinde matbu ve dijital olarak güncellenmiştir.

 

''Bazı istisnai tur programları haricindeki gezilere, otellerde kahvaltı hizmetinin tamamlanmasının ardından saat 10.00 - 11.00 aralığında başlanılır ve en geç saat 17.00 – 18.00 aralığında geziler tamamlanarak otellere giriş yapılır. Misafirlerimizin bu saatlere riayet etmesini ve daha erken ya da daha geç hareket edilmesine dair acente çalışanlarına baskı yapmamasını önemle rica ederiz.''


 

 

       

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

< MİDİLLİ’DE 4* BLUE SEA HOTEL'DE 2 GECE KONAKLAMA

   (KENT MERKEZİ)

< SAKIZ’DA 4* CHANDRIS HOTEL’DE 2 GECE KONAKLAMA

   (KENT MERKEZİ)

< AYVALIK – MİDİLLİ FERİBOT BİLETLERİ

< SAKIZ – ÇEŞME FERİBOT BİLETLERİ

< SAKIZ - OINOUSSES – SAKIZ FERİBOT BİLETLERİ

< GÜNEY SAKIZ TURU

< KUZEY SAKIZ TURU

< OINOUSSES ADASI KEŞİF TURU

< MİDİLLİ KENT MERKEZİ TURU

< KUZEY MİDİLLİ TURU

< GÜNEY MİDİLLİ TURU

< PROFESYONEL REHBERLİK HİZMETİ

< YURTDIŞI SEYAHAT SİGORTASI

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

< MÜZE ve ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ

< YURTDIŞI ÇIKIŞ HARCI

< VİZE ÜCRETLERİ (Yeşil pasaport ve shengen vizesi olmayanlar için)

< 65 YAŞ ÜSTÜ KONUKLARDAN SİGORTA HİZMETİNDE EKSTRA SUR-PRIM ALINACAKTIR.


*** 125 EURO EDERİNDEKİ PAKET ACENTADA SATIN ALINDIĞI TAKDİRDE YANLIZCA 101 EURO ÖDENECEKTİR***


MİDİLLİ KÜLTÜR ve EĞLENCE PAKETİ

 SAKIZ ve MİDİLLİ’DE YUNAN TAVERNALARINDA CANLI MÜZİKLİ AKŞAM YEMEĞİ (75 EURO)

 İZMİR - AYVALIK OTOBÜS ULAŞIMI (25 EURO)

 ÇEŞME - İZMİR OTOBÜS ULAŞIMI (25 EURO)

TUR HAREKET YERLERİ VE SAATLERİ

05.00'de Üçkuyular Shell,

05.10'da Göztepe İskele Karşısı,

05.20'de Sabancı Kültür Merkezi,

05.30'da Alsancak Gar FMA Travel Ofisi Önü,

05.40'da Karşıyaka Anıt,

05.50'de Bostanlı İskelesi Karşısı

06.00'da Mavişehir Egepark